Uppfödare

 

Bjartsby’s Kaningård

Uppfödarnummer: W05
Ras: Fransk vädur enfärgad samt manteltecknad havana
Josefin Torngärde, Ljusdal
Telefonnummer: 076 777 21 14
Mejl: Josefin@bjartsby.se
Hemsida: Bjartsby’s Kaningård

Bornbackens Kaninerr

Uppfödarnummer: F08
Ras: Dvärgvädur madagascar, viltgrå med även andra färger
Lilla tysk vädur viltgrå
Sara Widell, Edsbyn
Telefonnummer: 070 696 63 95
Mejl: bornbacken@telia.com

Getteutiks Kaniner

Uppfödarnummer: B70
Ras: Dvärgvädur enfärgad samt manteltecknad blå och viltgrå
Elisabeth Forsberg, Alfta
Telefonnummer: 073 063 28 32
Mejl: Getteuiks@spray.se

Glasbergets Kaningård

Uppfödarnummer: V80
Ras: Dvärgvädur chinchilla, havana och vit blåögd, Tan svart och Lilla tysk vädur
Evelina Aronsson, Hudiksvall
Telefonnummer: 073 666 79 22
Mejl: Evelina.aronsson@gmail.com
Hemsida: Glasbergets Kaningård

Helsinge Kaniner

Uppfödarnummer: V92
Ras: Tysk jättescheck, Fransk vädur, Dvärgvädur
Magdalena Ström Eriksson, Edsbyn
Telefonnummer: 070 304 53 76
Mejl: Snobollens@live.se
Hemsida: Helsinge Kaniner

Hens Kaningård

Uppfödarnummer: J26
Ras: Belgisk hare viltröd,
Tan svart
Sara Andersson
Telefonnummer: 073 807 85 45
Mejl: sajje_91@hotmail.com

Jonases Gård

Uppfödarnummer: V41
Ras: Angora
Therese Modd, Regnsjö
Telefonnummer: 070 573 20 80
Hemsida: Jonases Gård

Kaninbacken i Ljusdal

Uppfödarnummer: J54
Ras: Lejonhuvad kanin, Fransk vädur, Dvärgvädur, Holländsk kanin och Rex.
Céline Estassy, Ljusdal
Telefonnummer: 070 696 88 26
Mejl: Celine@kaninbacken.se
Hemsida: Kaninbacken i Ljusdal

LightValley’s Kaningård

Uppfödarnummer: U17
Ras: Holländsk kanin japantecknad brun-gul, Dvärghare viltgrå
Kevin Carlberg och Annica Jönsson, Ljusdal
Telefonnummer: 070 091 88 79
Mejl: Info@lightvalley.se
Hemsida: LightValley’s Kaningård

Lumshedens Kaningård

Uppfödarnummer: P45
Ras: Angora, Rex, White, New zealand red, Dvärghare, Dvärgvädur, Vit wiener
Anna Karin Åhsgren och Ulf Ahlvik, Åshammar
Telefonnummer: 070 146 60 13
Mejl: Lumshedenskaningard@gmail.com
Hemsida: Lumshedens Kaningård

Narrhuvans Kaningård

Uppfödarnummer: U24
Ras: Dvärgvädur vit blåögd, svart och blå
Anna Lättman, Gävle
Telefonnummer: 070 36 852 36
Mejl: Narrhuvanskg@gmail.com
Hemsida: Narrhuvans Kaningård

Nygårdens Får och Kaninfarm

Uppfödarnummer: B04
Ras: Angora, New zealand red, Rex vit rödögd
Anette Dolonius, Bergsjö
Telefonnummer: 073 025 70 73
Mejl: Anette.dolonius@gmail.com
Hemsida: Nygårdens Får och Kaninfarm

Vallbackens Kaningård

Ras: Franskvädur havanna
Roland Sällström
Marlene Westin
Mejl: jan-roland@vallbacken.se

Vallstas Kaningård

Uppfödarnummer: S50
Ras: Hermelin vit rödögd, Dvärghare vit rödögd och blå
Daniel Mårtensson, Vallsta
Telefonnummer: 073 068 27 65
Mejl: D_danne@live.se
Hemsida: Vallstas Kaningård

Västergårdens Kaningård

Uppfödarnummer: V85
Ras: Dvärgvädur svart, blå och madagaskar, Fransk vädur havana, Lilla tysk vädur viltgrå och Chinchilla, Sachsengold
Maria Bergström, Hudiksvall
Telefonnummer: 070 615 89 72
Mejl: Bergstromsylta5@gmail.com
Hemsida: Västergårdens Kaningård

Åklanas Kaniner

Uppfödarnummer: U28
Ras: Belgisk hare viltröd, Hermelin chinchilla och viltgrå
Anna Lammela och Klara Holm, Ockelbo
Telefonnummer: 072 737 64 32
Mejl: Annalammela@hotmail.com
Hemsida: Åklanas Kaniner